Technologia laserowa

Laser to urządzenia, które mogą generować spójne światło o dużej intensywności. To światło można wykorzystać do cięcia, spawania, grawerowania, znakowania i obróbki materiałów. Technologia laserowa jest stosowana w wielu różnych dziedzinach, m.in. w medycynie, przemyśle, badaniach i rozwoju.

Laser składa się z środowiska lasera, pompy, rezonatora i soczewki. Środowisko lasera to materiał generujący promieniowanie laserowe. Może to być ciało stałe, gaz, płyn lub plazma. Pompa dostarcza energię, która pobudza środowisko lasera do drgań. Może to być reakcja chemiczna, wyładowanie elektryczne lub laser. Rezonator generuje promieniowanie laserowe. Składa się on z dwóch luster, między którymi promień laserowy jest prowadzony tam i z powrotem. Soczewka skupia promień laserowy na małym punkcie, co pozwala na precyzyjne jego użycie.

Istnieje wiele różnych technologii laserowych. Najczęściej stosowane to lasery CO2, włóknowe i diodowe. Wybór technologii laserowej dla konkretnej aplikacji zależy od kilku czynników, takich jak materiał do obróbki, wymagana dokładność i pożądana prędkość. Na podstawie tych czynników, typy laserów mogą być podzielone na różne kategorie, określając ich różne cechy i zastosowania.

Technologia laserowa zapewnia wysoką precyzję, wysoką prędkość, bezdotykową obróbkę, czyste i nie-TERMICZNE procedury do różnych zastosowań.